Expres

Lacăt pe relaxare: De ce stă sub cheie parcul de pe strada Enupărului? Brașovenii cer explicații!

Brașovul se mândrește cu titlul de „oraș verde”, însă realitatea din teren îi lasă pe unii cetățeni cu un gust amar și… în fața unei porți închise. O sesizare primită recent pe adresa redacției MyTex ridică un semn de întrebare legitim: de ce parcul situat în spatele complexului Kaufland de pe strada Avram Iancu (mai exact, pe strada Enupărului) rămâne inaccesibil publicului de o perioadă lungă de timp?

O investiție care „adună praf”

Deși zona este dotată cu tot ce este necesar pentru un moment de respiro în mijlocul cartierului, locuitorii din împrejurimi pot doar să privească de peste gard. Parcul dispune de:

  • Aparate de gimnastică moderne, ideale pentru mișcare în aer liber;
  • Bănci noi, gata să primească pensionari sau părinți;
  • Alei amenajate, care în prezent sunt „pustii de bine”.

Între necesitate și birocrație

Într-un cartier unde zonele de relaxare nu abundă, faptul că un astfel de spațiu – gata echipat – rămâne închis luni la rând, pare o absurditate. Este vorba despre un litigiu de proprietate, o recepție care se lasă așteptată sau pur și simplu neglijență administrativă?

„Este frustrant să ai sub fereastră un parc dotat cu aparate de fitness și bănci, dar să nu poți intra. Copiii se joacă pe trotuar, în timp ce parcul stă sub lacăt. Cine are cheia și de ce nu o folosește?”, se întreabă un brașovean care locuiește în zonă.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button