Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. Majorări importante din 2026 pentru braşoveni

Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. Consiliul Local a aprobat în şedinţa de astăzi noile impozite și taxe locale, conform ultimelor modificări la Codul Fiscal.
Sunt majorări mari pe care le vor avea toţi braşovenii începând cu 2026.
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. În privința impozitului pe clădiri, acesta va crește de 2,67 ori.
Astfel, în cazul unui apartament cu două camere, de 55 m.p., în zona A, dacă în 2025 s-a plătit suma de 200,86 lei, în 2026 se va plăti 515,32 lei. Acest impozit s-a majorat prin efectul intrării în vigoare a acestor modificări legislative.
În zona B, pentru un apartament cu aceeași suprafață se va plăti suma de 494,71 lei, în loc de 192,83de lei.
În zona C, 474,10 lei, în loc de 184, 79, iar în zona D, 453,48 lei, în loc de 176,64 lei, conform unui comunicat al Primăriei Braşov.
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. Majorări importante din 2026 pentru braşoveni
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. În cazul autovehiculelor, propunerea rezultată în urma ședinței Comisiei economice a fost următoarea:
- non euro – Euro 4: o majorare de 100%;
- Euro 5: o majorare de 75%;
- Euro 6: o majorare de 35%;
- Hibrid: o majorare de 5%.
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. Astfel, pentru un autoturism Euro 3, cu motor de 1.600, dacă în 2025 s-a plătit un impozit de 129 de lei, din 2026 se va plăti un impozit de 312 lei. Pentru un autoturism Euro 5, aceeași capacitate cilindrică, se va plăti anul viitor suma de 246,40 lei, în loc de 129 de lei în 2025, iar pentru Euro 6 impozitul va fi de 178,20 lei, în loc de 129 de lei, cu precizarea că până anul acesta impozitul era doar în funcție de capacitatea cilindrică, nu și de norma de poluare, a mai transmis Primăria Braşov.
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. „Marja de intervenție a administrației locale a fost una redusă”
„Taxele și impozitele discutate nu sunt unele inventate sau introduse arbitrar la nivel local. Ele sunt stabilite prin legislația națională, adoptată de Guvern prin asumarea răspunderii în Parlament și trebuie aplicate obligatoriu și la nivelul municipiului Brașov.
Marja de intervenție a administrației locale a fost una redusă, fiind puține categorii de taxe asupra cărora Consiliul Local a putut interveni. Acolo unde legislația a permis, am intervenit în sensul menținerii anumitor impozite la nivelul anului trecut sau al reducerii acestora.
Un exemplu este componenta auto, unde a existat o anumită flexibilitate. În cazul autoturismelor non-euro, respectiv cele mai poluante, s-au propus creșteri ale impozitelor în funcție de capacitatea cilindrică, în timp ce pentru autoturismele Euro 6 și hibride, s-a urmărit menținerea sau o creștere cât mai redusă, având în vedere impactul mai mic asupra mediului.
În cadrul comisiei de specialitate a Consiliului Local, Direcția Fiscală a propus un anumit plafon de taxare.
Eu am susținut o variantă mai redusă, iar unii consilieri locali au propus majorări pentru anumite categorii auto, în special cele mai poluante. Trebuie precizat că în comisie sunt reprezentate toate partidele politice, fiecare consilier asumându-și și susținând propriul punct de vedere.
Decizia finală aparține Consiliului Local, iar eu nu pot decât să pun în aplicare hotărârile adoptate”, a declarat primarul George Scripcaru.
Noile impozite și taxe locale, aprobate de Consiliul Local. Există scutiri sau reduceri de impozit astfel:
- clădirile care, potrivit legii, sunt clasate ca muzee ori case memoriale;
- clădirile în care organizațiile neguvernamentale sau întreprinderile sociale furnizează servicii sociale;
- clădirile retrocedate cultelor religioase care mențin afecțiunea publică a acestor clădiri;
- clădirile aflate în proprietatea sau coproprietatea persoanelor prevăzute la art. 2 lit. c) – f) și j) din Legea nr. 168/2020 pentru recunoașterea meritelor personalului participant la acțiuni militare, misiuni și operații pe teritoriul sau în afara teritoriului statului român;
- clădirile aflate în proprietatea organizațiilor cetățenilor aparținând minorităților naționale din România, cu statut de utilitate publică, precum și cele închiriate, concesionate sau primite în folosință de acestea de la o instituție sau o autoritate publică, cu excepția încăperilor care sunt folosite pentru activități economice – în cazul acestor imobile se acordă o reducere de 50% din valoare impozitului;
- impozitul datorat pentru mijloacele de transport agricole utilizate efectiv în domeniul agricol;
- mijloacele de transport aflate în proprietatea organizațiilor care au ca unică activitate acordarea gratuită de servicii sociale în unități specializate care asigură găzduire, îngrijire socială și medicală, asistență, ocrotire, activități de recuperare, reabilitare și reinserție socială pentru copil, familie, persoane cu handicap, persoane vârstnice, precum și pentru alte persoane aflate în dificultate.
FOTO: Primăria Braşov
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.





