Un neozeelandez a inventat un aparat de zbor inedit

Rudy Heeman, din Noua Zeelandă, a construit hovercraft-uri în garajul său, ca un hobyy, timp de mulți ani. Acum a creat însă, din mai multe vechituri, un hovercraft care poate decola după ce depășește 70 de kilometri pe oră. Hibridul funcționează ca un vehicul independent, dar are aripi detașabile care îl face capabil de zbor. Deși nu zboară la înălțime prea mare, motorul de 1,8 litri ridică aparatul la circa trei metri înălțime și are o autonomie de 220 de kilometri. Heeman crede că își poate vinde invenția pentru 13.000 de dolari.
În cealaltă parte a lumii, în Marea Britanie, s-a lansat recent prima mașină care nu funcționează cu benzină și motorină, ci pe bază de cafea. Numită Car-puccino, mașina a luat naștere dintr-un Volkswagen Scirocco din 1988, care a fost adaptat pentru a funcționa cu granule de cafea. Car-puccino parcurge circa cinci kilometri cu kilogram de cafea.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.




