112

Șocant! Și-a lăsat bebelușul nou-născut să se înece în vasul de toaletă

Șocant! Și-a lăsat bebelușul nou-născut să se înece în vasul de toaletă…

Procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Timiș a solicitat Tribunalului Timiș, la data de 08.07.2025, arestarea preventivă a unei persoane de sex feminin, pe o perioadă de 30 de zile, începând cu data de 8 iulie, până la data de 6 august, inclusiv.

Față de aceasta s-a dispus punerea în mișcare a acțiunii penale, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie – în forma omorului calificat.

„În referatul cu propunere de luare a măsurii arestării preventive s-a reținut că în data de 11.04.2025, în jurul orei 12.00, inculpata, cunoscând că este însărcinată, a dat naștere unui nou-născut viabil (sarcina fiind ajunsă la termen), în vasul de toaletă din incinta imobilului de domiciliu.

După naștere, inculpata a lăsat nou-născutul fără ajutor în vasul de toaletă, aproximativ 20-30 de minute, până în momentul în care la fața locului au ajuns membrii unui echipaj de ambulanță, care au scos cadavrul nou-născutului din vasul de toaletă.

Conform raportului medico-legal de necropsie, decesul nou-născutului a survenit ca urmare a leziunii suferite la nivelul capului, produsă cel mai probabil în momentul expulzării, prin lovire de pereții vasului de toaletă, cât și a asfixiei mecanice (înec).

Vinovăția inculpatei constă atât în modalitatea necorespunzătoare în care a procedat la nașterea nou-născutului, cât și în lăsarea acestuia fără ajutor în apa din vasul de toaletă, până la sosirea echipajului de ambulanță, acceptând posibilitatea decesului nou-născutului”, a informat astăzi Parchetul.
Tribunalul Timiș a admis propunerea de luare a măsurii arestului preventiv.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Back to top button