112

Salvare cu elicopterul după o accidentare și alertă de avalanșe în Piatra Craiului!

Salvamontiștii din Zărnești, județul Brașov, au intervenit ieri pentru salvarea unei persoane care suferise o accidentare, în Masivul Piatra Craiului. Salvatorii montani au fost alertați, în jurul orei 15:30, prin 112, cu privire la faptul că o persoană de 51 de ani, aflată în zona Colții Găinii, a suferit un traumatism la genunchiul stâng și nu se mai poate deplasa.

Având în vedere diferența semnificativă de timp dintre o intervenție terestră și una aeriană, precum și disponibilitatea elicopterului din cadrul Punctul de Operare Aeromedical Brașov, s-a decis intervenția aero prin inserția unui salvator montan. Victima a fost stabilizată, i-a fost imobilizat membrul afectat, apoi a fost extrasă și predată unui echipaj SMURD pentru transport la spital.

„Tot ieri, în cadrul unui zbor de recunoaștere, am reușit să ne formăm o imagine clară asupra condițiilor de zăpadă din Parcul National Piatra Craiului.
Fața estică este puternic expusă la soare, iar riscul declanșării unor avalanșe umede de primăvară este ridicat.
Pe fața nord-vestică, în schimb, persistă zăpada de tip powder pe pereți, iar văile prezintă depozite mari de zăpadă, ceea ce indică un risc semnificativ de avalanșe cu zăpadă uscată.
Recomandăm maximă prudență în alegerea rutelor și o evaluare atentă a condițiilor din teren”,
au transmis reprezentanții Serviciului Public Local Salvamont Zărnești.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Articole asemănătoare

Citeşte şi...
Close
Back to top button