112

S-a confirmat că pâinea cumpărată din Piața „Star” conținea excremente de șobolan

Protecția Consumatorilor a amendat producătorul, o brutărie din Sf. Gheorghe, cu 30.000 de lei

  • article_253975_1.jpg
 

Comisariatul Județean pentru Protecția Consumatorilor (CJPC) Brașov a primit ieri rezultatul analizelor de laborator efectuate de către Direcția Sanitar-Veterinară și pentru Siguranța Alimentară (DSVSA) Brașov asupra pâinii pe care o brașoveancă a dus-o la CJPC, după ce a găsit corpuri străine în ea. Suspiciunile brașovencei și ale comisarilor s-au confirmat: potrivit buletinului de analiză de la DSVSA, pâinea conținea „materii fecale de șobolani”. Pe lângă acest dezgustător ingredient, faptul că pâinea avea și mucegai este un detaliu minor.

„Unitatea ar trebui închisă!”
Reamintim că brașoveanca a cumpărat marți pâine de la o unitate din Hala „Star”, iar seara, după ce a consumat aproape jumătate din ea, a dat de excremente de șobolan. Oripilată, femeia a reclamat situația la Protecția Consumatorilor, precizând: „Sunt surprinsă de ce s-a întâmplat, mai ales că zilnic, de când s-a deschis magazinul, mă aprovizionez de acolo și nu am avut niciodată probleme”.
Comisarii Protecției Consumatorilor au făcut joi un control fulger la unitatea menționată, distribuitorul fiind amendat cu suma de 20.000 de lei. Directorul CJPC Brașov, Ionel Spătaru, ne-a precizat că și producătorul din orașul Sf. Gheorghe a fost verificat de colegii săi din Covasna, fiind amendat cu 30.000 de lei: „La asemenea buletin de analiză, unitatea respectivă ar trebui închisă, dar este de competența colegilor mei să ia această decizie. Dacă brutăria era în Brașov și găseam așa ceva, o închideam fără discuție!”.


Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.

Google Ads Whatsapp Channel

Dan Gaspar

Administrator site, Descriere descriere

Articole asemănătoare

Back to top button
Adaugă-ne ca sursă preferată pe Google