Fostul premier bulgar, trimis în judecată

Fostul premier bulgar Serghei Stanișev, lider al Partidului Socialist, va fi pus oficial sub acuzare săptămâna aceasta, informează Sofia News Agency. Stanișev este anchetat pentru că a acoperit grupuri infracționale, pentru spălare de bani și abuz în fondurile publice. La începutul lunii, procurorul Nikolai Kokinov a spus că finalizarea anchetei este iminentă. În octombrie 2009, premierul Boiko Borisov a spus că Stanișev a preluat ilegal un raport clasificat al Agenției pentru securitatea națională, care dădea numele unor persoane au o influență distructivă asupra funcționării instituțiilor statului. Serghei Stanișev ar fi preluat raportul pentru a-i acoperi pe respectivii indivizi, spun adversarii săi politici.
Recent, senatorul francez Charles Pasqua a primit un an de închisoare cu suspendare pentru acte de corupție comise în perioada în care a fost ministru de interne, în anii ’90. Apropiat al fostului președinte Jacques Chirac, el a fost condamnat pentru delapidări în cadrul vânzării în străinătate a unor echipamente de poliție.
Acest material este proprietatea site-ului Mytex.ro si poate fi preluat pe site-ul dvs doar cu citarea sursei prin afisarea linkului catre articolul din site-ul mytex.



